Pleťová kosmetikaRady a návody

Jak se zbavit akné?

Akné, akné, akné. Pupínky řeší přes polovinu mladých lidí a na trhu nalezneme tisíce přípravků, „které nás navždy zbaví uhrů“. Ale co na ně platí doopravdy?

Také vám pořád dokola babička opakovala „nemačkej si to“, „umyj se mýdlem“ apod.? Kupodivu na tom bude pěkný kus pravdy. I když aknózní pleť není alergická, vždy je citlivá na dotek a čištění, proto neopatrné zacházení s ní může vést k přesušení, podráždění a ještě většímu počtu pupínků a zánětů. Akné je především vnitřní problém, proto je potřeba hledat jeho příčinu v hormonální nerovnováze, ve špatné životosprávě, stresu apod., kosmetika může pomoci jen málo.

Většina lidí trpících problematickou pletí však nevhodnou péčí problém jen zhoršuje. Je mylné se domnívat, že nejlepší cestou k uzdravení je časté hloubkové čištění pleti a nepoužívání krému. Mastná pleť je často dehydratovaná i bez vysoušení vodou (především jestli máte doma tvrdou vodu – ta vysušuje nejvíce). I agresivní peeling může vyvolat zvýšenou produkci kožního mazu, proto vybírejte co nejšetrnější přípravky.

Pro ranní čištění doporučuji micerální roztok

Je velký rozdíl mezi micerálním roztokem a pleťovou vodu! Zatímco roztok dokonale čistí, pleťová voda připravuje (již umytou) pleť na ošetření krémem. Ráno si vystačíte jen s micerálním roztokem, který se aplikuje vatovým tamponem a nesmývá se vodou. Zkuste třeba micerální roztok Sebium H2O od lékárenské značky Bioderma nebo Water Purify One Step Cleanser w/ Mint Essential Water od Clarins. Potom aplikujte krém. Měl by být lehký a s minimem látek pocházejících z ropy (označované jako paraffinum liquidum, petroleum apod.). Vhodný je například nedávno inovovaný Normaderm denní krém od Vichy nebo Acnopur Moisturizing Regulating Care od Biotherm. Jestliže se líčíte, vybírejte make-up podle stejných kriterií jako krém.

Speciální přípravky pro mastnou pleť

Některé značky nabízí make-up speciálně pro mastnou či aknozní pleť, která zároveň pomáhá proti lesku a působí proti zánětům. Takové vlastnosti má Norma Teint od Vichy nebo Skin Smoother Pore Minimizing Makeup od Clinique, který skryje rozšířené póry. Není od věci si pořídit také kvalitní korektor, protože make-up všechny pupínky neschová. Výborný je Concealer od Yves Saint Laurent.

Přečtěte si také:  Procházka supermarketem

Teď vás možná překvapím, ale i pudr velmi často obsahuje oleje! Proto může hravě ucpat póry a způsobit zhoršení akné. Sáhněte proto po antibakteriálních lehkých pudrech určených pro váš typ pleti, například po cenově dostupném pudru antibakteriell od Manhattan. Na dlouho udrží skvělý vzhled i Clarifying Powder Makeup od Clinique, rovněž obohacený o složky proti pupínkům.

Večerní péče je neméně důležitá

Večer se odličte pleťovým mlékem, které nanesete na suchou pleť, krátce a jemně ji promasírujete a potom opláchnete vodou. Pokud nemáte kvalitní vodu z vodovodu, raději použijte stolní vodu z láhve. Aby mléko zbytečně nezatížilo pleť, vyčistěte ji ještě lehce gelem. Speciálně pro mastnější druhy kůže bylo navrženo mléko Cleansing Milk – Oily to Combination Skin od Clarins a gel Purifying Cleansing Gel téže značky.

Rozšířené póry zkroťte ple´tovou vodou bez alkoholu – je velmi důležité, abyste nedráždili a nepřesušovali pleť alkoholem. Bohužel většina kosmetiky na problematickou pleť alkohol obsahuje. Dobrou pleťovou vodu seženete u značky Decleor (Matifying Lotion). Na noc můžete použít stejný krém jako na den, pokud nemá UV filtr, který je v noci zbytečný. Na nebo pod krém můžete aplikovat speciální čistící sérum, které pomůže předcházet akné, nabízí ho mnoho značek, například Skin Ceuticals (Blemish Control Gel).

Dvakrát týdně si můžete dopřát jemný peeling (například Precision Gommage Microperle Purete Deep Purifying Exfoliating Mousse od Chanel) a čistící masku (mám vyzkoušenou výbornou Clarifying Mask od Murad).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..