Pleťová kosmetikaRady a návody

Černé tečky? Zbavte se jich!

Majitelky mastné nebo smíšené pleti se jistě setkaly s nepěknými černými tečkami na nose a tvářích. Jak se jich zbavit? U mastné pleti je běžné, že se póry ucpávají.  Navíc make-upy, nedostatečné odlíčení a městské prostředí udělají také své a tak se mohou ucpané póry projevovat nepěknými tečkami na nose a tvářích. Přílišné čistění ale zase může vést k vysušování pleti a šupinkám. Co tedy dělat?

Napářka obličeje

K pročištění pórů je vhodné jednou za čas provést napářku obličeje. Nejprve si ohřejte vodu a poté ji nalijte do misky. Přidat můžete různé bylinky (hodí se heřmánek) nebo olejíčky (např. antiseptický levandulový olej od Salusu,vhodné jsou také olejíčky s tea tree, které působí desinfekčně). Spousta kosmetických firem také vyrábí speciální přípravky pro napářku obličeje, např. Dr. Hauschka – Facial steam bath nebo Lush – tonizační tablety. Poté se skloňte nad nádobku, přes hlavu dejte ručník, aby pára neutíkala pryč a vydržte tak přibližně 10 minut.

Pokud máte velmi mastnou, problematickou pleť s rozšířenými póry nebo vás trápí červené žilky, není pro vás napářka příliš vhodná. Ale i tak pro vás existuje řešení. Můžete použít změkčující gel. Vyrábí ho třeba značka Ryor (změkčovadlo na komedony). Nalijete ho na vatu a přiložíte na pleť, necháte několik minut působit (přibližně 20). Tento obklad je možné ještě překrýt fólií. Po napářce (nebo změkčujícím gelu) můžete použít pleťovou masku, která tam bude díky otevřeným pórům ještě účinnější. Vyhněte se ale čistícím maskám určeným pro mladou pleť, protože ty bývají agresivní a pleť příliš přesušují. Vhodné jsou čistící masky s jílem nebo bahenní masky (např. Ahava – Mud masque)  Pokud masku nechcete používat, stačí pleť po napářce pouze omýt studenou vodou, aby se póry zase pěkně stáhly. I tak bude mít napářka smysl, protože pleť rozjasní, zbaví toxinů a na pohled bude zdravější.

Přečtěte si také:  Když bradavky při kojení bolí, existuje účinná první pomoc

Po napářce také můžete černé tečky mačkat. Půjde to snadno a bez zbytečné síly. Prsty si obalte papírovými kapesníčky, jednak kvůli hygieně a jednak kvůli nehtům, abyste si nezpůsobila jizvy. Použít také můžete speciální nástroj expresor. Sežente ho např. od značky Salvus nebo Tweezerman. Jedná se o malé očko, kterým vytáhnete černé tečky. Přiložíte ho na kůži, lehce zatlačíte a  táhlým pohybem pojedete po kůži a černá tečka vyjede ven.

Pokud si netroufáte, zajděte za kosmetičkou, která vám pleť vyčistí profesionálně a může od ní správný postup odkoukat.

Speciální péče

Co se týče každodenní péče, poohlídněte se po speciálních sérech na zmenšení pórů. Používají se po čištění pleti, před nanesením krému. Neaplikují se na celý obličej, ale jen na problematické patrie, tedy nejčastěji nos, tváře a bradu. Krásně stáhnou póry a vyladí pleť. Seženete je například od značky Estee Lauder – Idealist  nebo Clinique – Pore minimizer. A dále vyzkoušejte jednoduchý trik – ráno si umývejte obličej studenou vodou, tak se vaše póry také trochu stáhnou a pleť bude na pohled jasnější.

Co se týče přípravků na pleť a make-upů, vybírejte nemastné produkty, na kterých je nápis oil-free a nebo non-comedonic. Tak budete mít jistotu, že vám nebudou přidělávat další černé tečky. V pleťových vodách se vyhýbejte alkoholu (příliš vysušuje – poznáte podle nápisu alcohol ve složení) a naopak se poohlídněte po kyselině salicylové (ve složení psaná jako salicyl acid), která vám v boji proti tečkám pomůže.

Struggle Acne Self Love Skin Face  - SharonMcCutcheon / Pixabay
SharonMcCutcheon / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..