Ostatní

Filmy podle knižních předloh

Filmy podle knižních předloh
geralt / Pixabay

Milujeme knihy a milujeme filmy, ale filmy podle knižních předloh se pro některé stávají hořkým soustem. Proč? Nejspíš, že pro filmové zpracování musí být mnohé postavy vypuštěny, dialogy přepsány a děj zkrácen, hlavní hrdinové nevypadají, tak jak jste si je při četbě představovali. Stává se tak, že odcházíte z kina a říkáte si: „ Sakra, něco tomu chyběl.“ Jsou, ale i výjimky, které dýchají na paty své knižní předloze.

Kmotr

Knižní předloha od Maria Puza se stala bestsellerem, proto ani filmové zpracování na sebe nenechalo dlouho čekat. Režisérem se stal mladý, nezkušený a neznámý Francis Ford Coppola, přesto dokázal na filmová plátna věrně zachytit atmosféru knihy i se spletitými osudy americko- italské mafiánské rodiny. Snímek i po tolika letech, do kin šel v roce 1972, se drží na špičce světové kinematografie a je na něm patrná poctivá řemeslná práce i citlivé zpracování předlohy.

Přelet nad kukaččím hnízdem

Připadá vám, že jste o knižní předloze nikdy neslyšeli? Není se čemu divit. U nás vyšla pod názvem Vyhoďme ho z kola ven, na každý pád ať je její název jakýkoliv, jedná se o skvělý příběh, který ve své době šokoval. Ukázal veřejnosti hrůzné praktiky v psychiatrických léčebnách, ale nalezneme v ní i silný příběh a realisticky vykreslené postavy. Miloši Formanovi se povedlo vytěžit to nejlepší z předlohy a Oskar za režii a nejlepší film je toho důkazem. V hlavních rolích excelují Jack Nikolson a Louise Fletcherová v souboji přísného a zkostnatělého systému léčebny a svobody ducha a názoru.

Pravidla moštárny

John Irving patří mezi jednoho z nejznámějších současných autorů a jeho dílo už se stalo klasikou. Zfilmováno bylo několik knih, ale právě Pravidla moštárny jsou považovány za jednu z nejlepších adaptací. Scénář k filmu vytvořil sám Irving, což umožnilo citlivě odstranit, vše nadbytečné z rozsáhlé předlohy a zachovat jen to nejdůležitější. Život a hledání vlastní cesty se vším, co přináší. Od lásky přes bolestivá a fatální rozhodnutí až po přijetí odpovědnosti a získání schopnosti učinit správní rozhodnutí bez ohledu na oběti, které musíme přinést.

Přečtěte si také:  Sexy dekolt je dostupný na každé ženě

Motýlek

Film natočený podle stejnojmenné autobiografické knihy, která se okamžitě po vydání stala trhákem. Příběh vězně s vytetovaným motýlem odsouzeným k doživotnímu vězení na Ďáblových ostrovech ukazuje drsné podmínky vězeňského života. Člověk zde musí učinit vše pro to, aby si zachoval zbytek lidství, a přátelství vytvořená za zdmi vězení mají daleko větší cenu. Přes odstranění několika postav a trochu pochybné události během natáčení se jedná o kvalitní snímek, která své předloze ostudu nedělá.

Metropolis

Autorkou knižní předlohy byla divadelní herečka Thea von Harbou. Film se odehrává v roce 2026 a svět je rozdělen na dělníky, lidi pracující, aby se smetánka měla dobře a mohla si užívat život v přepychu. Takové rozložení společnosti nemůže trvat věčně a nutně musí dojít k nepokojům. Pro mnohé možná neznámí film by si měl pustit každý filmový nadšenec. Němý černobílý snímek z roku 1927 představuje na tu dobu revoluční vizuální efekty. Možná budete překvapeni, jaké vynález během sledování spatříte. Řada z nich byla světu představena až ve 21. století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..