Menopauza není jen ztráta menstruace, jak je to třeba se sexem?
Mnoho žen tvrdí, že ten nejlepší sex zažily až po přechodu, ovšem najde se i neméně početná skupina jejich oponentek, poukazujících na pravý opak. Kde je vlastně pravda a jak sexuálnímu zdraví v tomto období pomoci?
Především si musíme uvědomit, co se s naším tělem děje. Nízká hladina hormonů má totiž vliv nejenom na naši plodnost. Ovlivňuje náladu, tělesnou hmotnost, ale i libido.
Když sex jednoduše vázne
Není výjimkou, že pohlavní styk v tomto období začne jednoduše bolet. Důvodem je snížená lubrikace poševních stěn. Mnohdy je vhodnou pomocí dlouhá předehra, ovšem spolehnout se můžete klidně i na lubrikant ze sexshopu.
Návštěvy v sexshopu se nemusíte bát. Určitě tam nebudete za „exota.“ Obchody s erotickými pomůckami nejsou jen výsadou mladých, jak vám ostatně potvrdí každá prodavačka. Návštěvníci nad 45+ tvoří stále větší skupinu nakupujících. Pokud se přesto ostýcháte, využijte služeb některého z internetových sexshopů. Zboží posílají diskrétně a případný zvědavec nepozná ani z označení odesílatele, odkud jste objednávali. Ceny on-line zboží bývají navíc příznivější, než ty v kamenných obchodech.
Předehrou může být i masturbace
Jestliže pohlavní styk tak trochu plánujete, nebojte se přiložit ruku k dílu. Sama víte, co vás nejvíce vzrušuje, takže než se partner třeba osprchuje, můžete už být v té správné náladě. Mimochodem, věděla jste, že podle nejnovějších průzkumů zažívají sexuálně aktivní ženy po přechodu orgasmus častěji než před ním a mají i větší šanci na několikanásobné vyvrcholení?
Jak se mění sexualita během klimakteria
Jak definovat celé toto období? Hlavním heslem je individualita a variabilita. Jinými slovy – každá žena prožívá menopauzu všeobecně trochu jinak. Ovšem jeden faktor bývá společný – nižší vzrušivost. Nenechte se tedy překvapit tím, jak vaše tělo na smyslné doteky náhle reaguje, jde o zcela přirozený proces a pokud mu dáte šanci, je docela dobře možné, že finální výsledky budou nakonec ještě mnohem lepší.
Koneckonců, výjimkami nejsou ani ženy, které teprve po menopauze dosáhly svého prvního orgasmu. Vliv na to mají i mnohé psychické faktory. A to zejména strach z otěhotnění. I přes tu nejlepší antikoncepci podvědomě v mysli mnoha žen zato hrozba sídlí. A zmizí teprve ve chvíli, kdy definitivně vyhasne funkce vaječníků. S psychikou ženy to dokáže zázraky, to je zkrátka fakt.
Některým potížím můžete předejít i s pomocí hormonů
Odpovědí na nízké sexuální sebevědomí, ale třeba i na obávané návaly horka apod., je hormonální substituční terapie. Tehdy je ženám podáváno menší množství estrogenu, a to až do doby, než se situace okolo přechodu tzv. uklidní. Výpadky v produkci pohlavních hormonů jsou totiž mnohdy náhlé a trvá i řadu měsíců, než se jim tělo dostatečně přizpůsobí.
Takže pokud vám lékař tuto možnost nabídne, určitě neváhejte. Ovšem pomoci si můžete i sama. Na ženské zdraví má pozitivní vliv celá řada bylinek. Na menopauzu se třeba skvěle hodí kontryhel, červený jetel nebo i ženšen. Záleží na tom, na kterou z nich budete mít zrovna chuť Vyplatí se poptat také v příbuzenstvu. Ženy často reagují nejlépe na bylinky, které dělají dobře i jejich maminkám.
Vsadit můžete na bylinné čaje, ale i na preparáty s bylinnými extrakty. Nápomocny mohou být i fytoestrogeny ze sóji. V některých případech je skvělou podpůrčí terapií i melatonin, to už však konzultujte s lékařem.
A dobrá rada na závěr? Sex nikdy nesmí bolet. Pokud tomu tak je, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Hormony mají bohužel vliv i na stěny vagíny, které díky tomu ztratí pružnost. Možností nápravy je naštěstí celá řada, nesmíte se jen bát o svých problémech mluvit s lékařem.