Menopauza není jen ztráta menstruace, jak je to třeba se sexem?

Mnoho žen tvrdí, že ten nejlepší sex zažily až po přechodu, ovšem najde se i neméně početná skupina jejich oponentek, poukazujících na pravý opak. Kde je vlastně pravda a jak sexuálnímu zdraví v tomto období pomoci?

Především si musíme uvědomit, co se s naším tělem děje. Nízká hladina hormonů má totiž vliv nejenom na naši plodnost. Ovlivňuje náladu, tělesnou hmotnost, ale i libido.

Když sex jednoduše vázne

Není výjimkou, že pohlavní styk v tomto období začne jednoduše bolet. Důvodem je snížená lubrikace poševních stěn. Mnohdy je vhodnou pomocí dlouhá předehra, ovšem spolehnout se můžete klidně i na lubrikant ze sexshopu.

Návštěvy v sexshopu se nemusíte bát. Určitě tam nebudete za „exota.“ Obchody s erotickými pomůckami nejsou jen výsadou mladých, jak vám ostatně potvrdí každá prodavačka. Návštěvníci nad 45+ tvoří stále větší skupinu nakupujících. Pokud se přesto ostýcháte, využijte služeb některého z internetových sexshopů. Zboží posílají diskrétně a případný zvědavec nepozná ani z označení odesílatele, odkud jste objednávali. Ceny on-line zboží bývají navíc příznivější, než ty v kamenných obchodech.

Předehrou může být i masturbace

Jestliže pohlavní styk tak trochu plánujete, nebojte se přiložit ruku k dílu. Sama víte, co vás nejvíce vzrušuje, takže než se partner třeba osprchuje, můžete už být v té správné náladě. Mimochodem, věděla jste, že podle nejnovějších průzkumů zažívají sexuálně aktivní ženy po přechodu orgasmus častěji než před ním a mají i větší šanci na několikanásobné vyvrcholení?

Jak se mění sexualita během klimakteria

Jak definovat celé toto období? Hlavním heslem je individualita a variabilita. Jinými slovy – každá žena prožívá menopauzu všeobecně trochu jinak. Ovšem jeden faktor bývá společný – nižší vzrušivost. Nenechte se tedy překvapit tím, jak vaše tělo na smyslné doteky náhle reaguje, jde o zcela přirozený proces a pokud mu dáte šanci, je docela dobře možné, že finální výsledky budou nakonec ještě mnohem lepší.

Přečtěte si také:  Trápí vás bolest svalů či únava? Zkuste svému organismu doplnit hořčík

Koneckonců, výjimkami nejsou ani ženy, které teprve po menopauze dosáhly svého prvního orgasmu. Vliv na to mají i mnohé psychické faktory. A to zejména strach z otěhotnění. I přes tu nejlepší antikoncepci podvědomě v mysli mnoha žen zato hrozba sídlí. A zmizí teprve ve chvíli, kdy definitivně vyhasne funkce vaječníků. S psychikou ženy to dokáže zázraky, to je zkrátka fakt.

Některým potížím můžete předejít i s pomocí hormonů

Odpovědí na nízké sexuální sebevědomí, ale třeba i na obávané návaly horka apod., je hormonální substituční terapie. Tehdy je ženám podáváno menší množství estrogenu, a to až do doby, než se situace okolo přechodu tzv. uklidní. Výpadky v produkci pohlavních hormonů jsou totiž mnohdy náhlé a trvá i řadu měsíců, než se jim tělo dostatečně přizpůsobí.

Takže pokud vám lékař tuto možnost nabídne, určitě neváhejte. Ovšem pomoci si můžete i sama. Na ženské zdraví má pozitivní vliv celá řada bylinek. Na menopauzu se třeba skvěle hodí kontryhel, červený jetel nebo i ženšen. Záleží na tom, na kterou z nich budete mít zrovna chuť Vyplatí se poptat také v příbuzenstvu. Ženy často reagují nejlépe na bylinky, které dělají dobře i jejich maminkám.

Vsadit můžete na bylinné čaje, ale i na preparáty s bylinnými extrakty. Nápomocny mohou být i fytoestrogeny ze sóji. V některých případech je skvělou podpůrčí terapií i melatonin, to už však konzultujte s lékařem.

A dobrá rada na závěr? Sex nikdy nesmí bolet. Pokud tomu tak je, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Hormony mají bohužel vliv i na stěny vagíny, které díky tomu ztratí pružnost. Možností nápravy je naštěstí celá řada, nesmíte se jen bát o svých problémech mluvit s lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..